מיינדפולנס לארגונים ולצוותי חינוך
בואו ללמוד את השיטה המובילה בעולם להפחתת סטרס ודאגות.
מדוע חשוב לשלב מיינדפולנס כחלק מהמבנה הארגוני?

בחודש מאי שנת 2019, יצאה הודעה מטעם ארגון הבריאות העולמי, שהכריזה על "שחיקה" כסינדרום תעסוקתי ובכך בעצם הטילה באופן חוקי את האחריות לרווחת העובד על המעסיק.

ההכרזה הזו היא למעשה, הכרה רשמית בכך שלחץ (stress) הפך לגורם המחלות המוביל של העולם המודרני. ארגונים וחברות נאלצים לעבוד פעמים רבות תוך עמידה ביעדים ולוח זמנים קצוב. סיטואציה זו יוצרת לחץ מתמיד הן על המנהלים, הן על אנשי כוח האדם והן על העובדים הנדרשים לעיתים רבות להיות זמינים במשך רוב שעות היממה. באנגליה לדוגמה דווח על כך שבין השנים 2009 – 2019 חלה עלייה של 24% בימי המחלה כתוצאה ממחלות שמקורם במתח דיכאון וחרדות.

מיינדפולנס היא שיטה המשלבת בין טכניקות שמקורם ברפואה מסורתית מהמזרח הרחוק, לבין שיטות ומחקרים מדעיים מהרפואה המודרנית. נכון להיום קיימים מאות מחקרים המראים קשר ישיר בין תרגול מיינדפולנס בארגונים ועלייה בפריון עבודה ורווחת העובדים.

בעקבות המחקרים בחרו החברות המובילות במשק, כגון גוגל, אפל, אינטל הפרלמנט הבריטי ומוסדות רפואיים. לאמץ את שיטת המיינדפולנס כחלק משגרת ניהול, משאבי אנוש ורווחת העובדים שלהם.

קורסים וסדנאות מיינדפולנס לחברות ולארגונים

לנושא המיינדפולנס ברמת הארגון יש הרבה מאוד יתרונות. למעשה, כמעט כל החברות הגדולות כמו גוגל, פייסבוק הכניסו לארגון תוכניות מיינדפולנס, כך גם הבנק העולמי, הפרלמנט הבריטי וחברות גדולות נוספות.

מחקרים מראים כי תרגול מיינדפולנס בארגון חוסכת משאבים ומביאה לכך שעובדים מרוצים יותר, מוטיבציוניים יותר ובריאים יותר.

מחקרים מצביעים על יתרונות בתרגול מיינדפולנס בארגונים:

  • שיפור ביכולת קבלת החלטות
  • הפחתה בשחיקה
  • חיזוק מערכת החיסון ובכך הפחתה בימי מחלה
  • הגברת שיתוף הפעולה בין עובדים
  • חיזוק יכולת ויסות רגשי
  • מוטיבציה גבוהה יותר

התכנים המלאים, מבנה הקורס או הסדנה ומשך זמן הפעילות, יקבעו בהתאם לאוכלוסיית היעד.

ההמלצה היא לקורס תהליכי של 10-20 מפגשים. בהמשך ניתן לערוך מפגשי תרגול כדי לשמר את איכויות המיינדפולנס.

קורסים וסדנאות מיינדפולנס למורים וצוותי חינוך

"תמיד בראשון ליולי אני חולה" אומרות לי שוב ושוב מורות שמשתתפות בסדנה או בקורס. יש לזה הסבר הגיוני.

עומס העבודה המוטל על כתפי המורים, אינו מסתכם כיום רק בתפקידם כאנשי חינוך. המורים מתמודדים גם עם ההשלכות של קבוצות הווטסאפ והרשתות החברתיות, זמינות גבוהה להורים, ועומס ביוקרטי הולך וגדל.

בשנים האחרונות הפכו השחיקה הנפשית והלחץ על המורים לנושאים בעלי עניין ציבורי ומקצועי הולך וגדל.

התופעות של שחיקת המורה יכולות לבוא לידי ביטוי בתגובות מוגברות של כעס, חוסר שקט, דיכאון, עייפות, ציניות, תחושת אשמה ועוד.

בקורסים ובסדנאות המיועדות לצוות החינוכי אנו מתרגלים נוכחות מכילה ולא שיפוטית באמצעות מדיטציות שונות, תנועה והליכה מודעת. בנוסף לתרגול האישי נלמד מה ניתן לעשות עם זה בכיתה בהתאמה לגילאי הילדים.

קישור לבתי ספר סגול של מכון מודע

קישור לספר : לשבת כמו צפרדע – מיינדפולנס לילדים

דילוג לתוכן